«پیام سیاسی» 64 رای باطله به لاریجانی و حذف دو عضو فراکسیون امید /کم‌توانی یا بی‌تجربگی؛ عامل شکست‌های پی در پی عارف چیست؟
۱۰ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۷:۴۹:۴۹
پس از چند روز چالش و مجادله بالاخره انتخابات هیات رییسه برگزار و علی لاریجانی به عنوان رییس مجلس و پزشکیان و مطهری هم به عنوان نواب رییس انتخاب شدند .
پس از چند روز چالش و مجادله بالاخره انتخابات هیات رییسه برگزار و علی لاریجانی به عنوان رییس مجلس و پزشکیان و مطهری هم به عنوان نواب رییس انتخاب شدند .

پس از چند روز چالش و مجادله بالاخره انتخابات هیات رییسه برگزار و علی لاریجانی به عنوان رییس مجلس و پزشکیان و مطهری هم به عنوان نواب رییس انتخاب شدند .

رها رستگار: این انتخابات در مقایسه با ادوار مجلس پیچیدگی های زیادی داشت . این بار تا قبل از اینکه روز موعود فرا برسد فراکسیون ها نتوانسته بودند به صورت مطلق نتیجه انتخابات را برای ناظرانی که از بیرون ماجرا دنبال می کردند مشخص کند . این انتخابات اگر چه که ماندگاری لاریجانی ، پزشکیان و علی مطهری به پایان رسید اما یک نکته بسیار مهم را به همراه داشته که بررسی در مورد آن می تواند نمایی از آرایش سیاسی پارلمان را مشخص کند . میزان رای باطله علی لاریجانی معنایی خاص در مورد نوع صف کشی ها در مجلس دارد . 
چالش با امید

جدال ها گویا از تلاش برای حذف علی مطهری آغاز و به احتمال حذف پزشکیان هم رسیده بود . از قرار معلوم فراکسیون ولایی ها با فراکسیون مستقلین جلساتی را برگزار و خواسته بود که با ائتلاف با آنها در ازای حمایت از علی لاریجانی در انتخابات ، علی مطهری و پزشکیان را از نواب رییس مجلس حذف کنند .

در رسانه ها گفته شد که كاظم جلالي به همراه حميدرضا حاجي‌بابايي روساي اين دو فراكسيون جمعه گذشته در دفتر علي مطهري حاضر شدند و با اعلام اين ائتلاف رسما گفتند كه قصد حذف نواب‌رييس از جمله علي مطهري و تغيير تركيب بقيه كرسي‌هاي هيات رييسه را دارند. اين موضوع به ويژه از آن جهت كه اعضاي فراكسيون مستقلين همان افرادی كه با ليست اميد وارد مجلس شده بودند با واكنش‌هاي زيادي همراه شد.

در این میان حتی برخی خبرها حکایت از این داشت که اعضای فراکسیون امید تصمیم جدی برای معرفی پزشکیان به عنوان نامزد ریاست مجلس گرفته اند . حالا آنها می خواستند آمادگی خود را برای هماوردی با مستقل ها بر سر پست ریاست مجلس اعلام کنند .

همزمان با اعلام این خبر ، یک مدل هم برای انتخابات هیات ر ییسه از سوی این افراد اعلام شد . نقوی حسینی گفت که آنها به صورت شکلی به مدل 6+6 رسیده اند. این اخبار البته بیش از همه از سوی اعضای فراکسیون ولایی رسانه ای می شد . همزمان با اعلام قطعیت ائتلاف با مستقلین از سوی ولایی ها اما اعضای مهمی از فراکسیون مستقلین اعلام کردند که این ائتلاف پایان یافته و آنها همچنان دل در گرو ائتلاف با فراکسیون امید و تکرار ترکیب هیات رییسه مستقر را دارند . حتی جعفرزاده ايمن‌آبادي، نايب‌رييس فراكسيون مستقلين در مصاحبه ای گفت که ما هرگز با فراكسيون ولايي ائتلاف نخواهيم كرد.

با این تفاسیر اما اعضای فراکسیون ولایی با تاکید بر حضور پر قدرت در انتخابات هیات رییسه همچنان بر معرفی نامزد برای نواب رییس اصرار می کرد .

دوشنبه شب جلسه مهمی در در فراکسیون مستقلین برگزار شد. ماحصل این جلسه این بود که فراکسیون به نوعی وارد عمل شود که  هیات رییسه مجلس به‌طور کامل حفظ شود.

بعد از اعلام رسانه‌ای این جلسه حاجی‌بابایی رییس فراکسیون نمایندگان ولایی در مصاحبه‌ای که انجام داد، اعلام کرد که در این صورت، توافق را نپذیرفته و این فراکسیون لیست مستقل خواهد داد.

جعفر زاده ایمن آبادی در واکنش به این مصاحبه گفت که درصورت عدم دستیابی به توافق برای ابقای هیات رییسه فعلی و درشرایطی که قرار باشد هر سه فراکسیون گزینه معرفی کنند، نهایتاً قرار است فراکسیون امید ۲ گزینه خود که گویا پزشکیان و مطهری است را معرفی کند، و فراکسیون مستقلین ۱ نفر و فراکسیون نمایندگان ولایی نیز ۱ نفر برای کرسی نایب رییسی معرفی خواهند کرد.اما او یک فرمول دیگر را هم اعلام کرد که می توان نقش آن را در رای اعلام شده در مورد علی لاریجانی مشاهده کرد . این نماینده مجلس گفته بود :« فراکسیون مستقلین احتمالاً به یکی از این اشکال عمل خواهد کرد که یا اعضا را آزاد می‌گذاریم که از میان همان دو گزینه موردنظر فراکسیون امید، به هر کسی که خواستند رای بدهند یا ما هم از گزینه امید حمایت خواهیم کرد اما قطعاً اعضای فراکسیون مستقلین به گزینه موردنظر نمایندگان ولایی رای نخواهند داد.»

در تحولی دیگر در این مورد اعضای فراکسیون امید هم 3 سناریو برای مواجهه با انتخابات هیات رییسه اعلام کردند . بر اساس سناریوی اول و اصلی، مجمع عمومی فراکسیون با فرض حفظ ریاست علی لاریجانی، برای دو کرسی نایب رییسی درمورد آقایان پزشکیان و مطهری به اجماع رسیده و برای ناظران و دبیران نیز با فرمول ۳+۳+۳ به نسبت هر سه فراکسیون تصمیم گیری خواهد کرد.در سناریوی دوم نیز در صورتی که فراکسیون های ولایی و مستقلین برخلاف آنچه قبلا گفتند با فرمول ۶+۶ به نتیجه نرسند، بنا بر این بود که با فراکسیون مستقلین لیست مشترک داده شود.در سناریوی سوم هم بنا بر این بود که درصورتی که این توافق بین آن دو فراکسیون حاصل شود، لیست مستقل ۱۲ نفره معرفی شود.

پیام آرا باطله

در نهایت اما یک شوک و یک شکست دیگر در سطح ریاست و نواب رییس برای گرایش پایداری در مجلس نمایان شد. آنها اما این شکست خود را که در عدم توانایی جلوگیری از نواب رییس شدن مطهری و پزشکیان پدیدار شده بود را  در آرا باطله به علی لاریجانی نشان دادند . با این اقدام خود اعتراضاشان را به بی ثمر بودن جلسات و لابی های متعدد با فراکسیون مستقلین برای ریاست و نواب رییس نمایان کردند . 

نکته اما این است که این 64 رای باطله نمی تواند تعداد واقعی مخالفان در این فراکسیون باشد . به نظر می رسد برخی اعضای فراکسیون مستقلین و امیدی ها نیز به جمع این معترضین پیوسته اند. یک هم رایی برای هویدا کردن اعتراض به ماندگاری لاریجانی.

مساله اما این است که آنها در سطح کلان ماجرا در اقلیت محض اند. این وسط اما یک مساله مهم خود نمایی می کند . فراکسیون امید دو کرسی بسیار مهم خود را از دست داده و مسئولیت این شکست قطعا بر عهده محمدر ضا عارف است . او یا بی تجربه است و یا کم توان ؛ دلیل اش هر چه باشد او یک نقطه منفی دیگر برای خود در کارنامه پارلمانتاریستی اش در قامت ریاست فراکسیون برجای گذاشته است  . 

عارف  باید خیلی زودتر از این ها وارد لابی با فراکسیون مستقل ها برای حفظ ترکیب هیات رییسه می  شد . انفعال و عدم تحرک مثمر ثمر او یک هزینه دیگر به اصلاح طلبان تحمیل کرده است . شاید همین روزها اصلاح طلبان تصمیم تازه ای برای ریاست فراکسیون امید اتخاذ کنند. محمدرضا عارف روزهای سختی را پشت سر می گذارد. بعد از فاجعه نحوه تهیه و تدوین لیست امید برای شورای شهر تهران این حالا دومین عملکرد نا مطلوب برای این چهره اصلاح طلب است. گویا زمزمه هایی آغاز شده ؛ زمان نزول سیاسی عارف فرارسیده است .


آخرین اخبار نامه نیوز-سیاسی
تبلیغات