ایران به دنبال عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۵۲:۰۶
-
-

به گزارش مشرق به نقل از اسپوتنیک، محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران در حاشیه سفر خود به روسیه برای شرکت در اجلاس مجمع تجاری بین‌المللی سن‌پترزبورگ اعلام کرد: ایران به دنبال عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای است و به‌طورجدی در این راه قدم برخواهد داشت.

واعظی ادامه داد: به‌طورکلی من معتقدم که در آینده نزدیک ایران قدم‌های جدی را برای عضویت کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای خواهد برداشت و در حال حاضر مذاکراتی را در این زمینه با اعضای این سازمان انجام داده است.

وی ادامه داد: ایران مطالعاتی را درباره ابعاد مثبت و منفی عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای انجام داده است اما با توجه به این که چالش‌های بین‌المللی کشورها را بر آن داشته که با هم متحد شوند،‌ایران در حال آماده‌سازی برای عضویت دائم و کامل در سازمان همکاری‌های شانگهای است.

سازمان همکاری‌های شانگهای در سال 2001 توسط کشورهای چین، قزاقستان، قرقیزستان، روسیه تاجیکستان و ازبکستان تشکیل شد و ایران، هند و پاکستان نیز به عنوان اعضای ناظر بر این سازمان به آن پیوستند. فعالیت‌های این سازمان در زمینه موضوعات سیاسی، امنیتی،‌ اقتصادی و نظامی کشورها است.

مجمع سه روزه اقتصادی سن پترزبورگ روز پنجشبنه و به مدت سه روز آغاز به کار کرد.

تبلیغات