ایران و ارمنستان بر ضرورت اجرای توافق های سفر روحانی به ایروان تاکید کردند
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۲۹:۰۰

سن پترزبورگ - ایرنا - محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و واچه گابریلیان معاون نخست وزیر ارمنستان در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ در روسیه، راهکارهای گسترش همکاری ها را بررسی و بر ضرورت اجرای توافق های صورت گرفته در جریان سفر حسن روحانی به ایروان تاکید کردند.

سن پترزبورگ - ایرنا - محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و واچه گابریلیان معاون نخست وزیر ارمنستان در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ در روسیه، راهکارهای گسترش همکاری ها را بررسی و بر ضرورت اجرای توافق های صورت گرفته در جریان سفر حسن روحانی به ایروان تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، در این دیدار که امروز (جمعه) در حاشیه نشست بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ روسیه با حضور مهدی سنایی سفیر ایران در روسیه برگزار شد، وزیر ارتباطات گفت: روابط تهران و ایروان در حال گسترش است، ولی باز هم باید بیشتر توسعه یابد.
وی با بیان اینکه پس از استقلال ارمنستان در سال 1991 بعد از فروپاشی شوروی، روابطی خوب و بدون مشکل بین تهران و ایروان برقرار بوده، اظهار کرد: در سفر حسن روحانی رئیس جمهوری ایران به ایروان (دی ماه 95) توافق های خوبی حاصل شد که باید تلاش کنیم عملیاتی شود.
وزیر ارتباطات همچنین با ابراز امیدواری برای اینکه سفر پیش روی کارن کاراپتیان نخست وزیر ارمنستان به تهران نیز مکمل مذاکرات ودیدارهای قبلی باشد، افزود: عرصه های برق و گاز و همچنین حمل و نقل بین دیگر بخش ها برای همکاری های دو کشور بسیار اهمیت دارد.
واعظی با اشاره به افزایش حجم تجارت ایران و ارمنستان در چند سال گذشته و همچنین همکاری های «ای سی تی» گفت که در این عرصه ها فرصت های خوبی برای گسترش مناسبات وجود دارد و ما به تمام توافق های انجام شده متعهدیم.
وزیر ارتباطات همچنین در باره انجام کارهای مقدماتی سه جانبه (ایران، ارمنستان و عراق) در زمینه ترانزیت اینترنت گفت که آماده گشایش این خط با حضور وزیران مسئول هر سه کشور هستم.
وی همچنین تاکید کرد که برای توسعه روابط، عادی سازی همکاری های بانکی بین دو کشور ضروری است.
واچه گابریلیان معاون نخست وزیر ارمنستان نیز در این دیدار ضمن ارزشمند خواندن سفر روحانی به ایروان و لزوم تلاش برای عملیاتی کردن توافق ها، گفت که ایران برای ارمنستان جایگاه مهمی دارد و دو کشور دوستی ها و همراهی های چند قرنی دارند.
وی ادامه داد: ایران مهم ترین کشور از دیدگاه ارمنستان است. روابط دوجانبه را بسیار با ارزش می دانیم و برای توسعه هر چه بیشتر مناسبات هر کاری را که بتوانیم انجام می دهیم.
گابریلیان همچنین با بیان اینکه همکاری سه جانبه انتقال دیتا را راهبردی می دانیم گفت که در چارچوب گسترش همکاری ها با ایران، قانون اخذ نشدن مالیات مضاعف از این پروژه را تصویب کردیم.
معاون نخست وزیر ارمنستان همچنین با راهبردی خواندن همکاری های حمل و نقلی و انرژی با ایران اظهار کرد: اگر ارمنستان جاده های خوب بسازد می توانیم کالاها را از خلیج فارس به دریای سیاه ترانزیت کنیم.
وی در ادامه نیز به همکاری های ایران و ارمنستان در زمینه تبادل برق و پیوستگی شبکه دو کشور به گرجستان به عنوان یکی از زمینه های روابط چند جانبه اشاره کرد.
حمایت و تلاش ایروان برای نهایی کردن موافقت نامه مشارکت اقتصادی ایران و اتحادیه اوراسیا، برنامه ریزی برای تنظیم دستور کار سفر نخست وزیر ارمنستان به تهران با هدف استفاده هر چه بیشتر از فرصت مذاکرات، فعالیت در حوزه راهگذر شمال- جنوب، متصل کردن راه آهن دو کشور و همچنین همکاری برای ساخت تونل در یکی از جاده های این کشور برای اقتصادی کردن ترانزیت از دیگر محورهای سخنان گابریلیان در دیدار با واعظی بود.
وزیر ارتباطات و رئیس کمیسیون مشترک همکاری های ایران و روسیه که برای شرکت در برنامه های همایش اقتصادی سن پترزبورگ در این شهر حضور دارد، دیروز نیز با خانم ورونیکا نیکیشینا وزیر تجارت این اتحادیه، ابعاد مختلف موافقت نامه همکاری مشارکت اقتصادی را که قرار است منعقد شود، بررسی کرد.
نشست بین المللی سه روزه سن پترزبورگ با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسعود زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، محمد خدادی مدیرعامل ایرنا و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران عصر پنجشنبه گشایش یافت.
دیدار و مذاکره با مقام ها و رئیسان هیات های کشورهای مختلف و طرح دیدگاههای جمهوری اسلامی در باره محورهای مطرح در نشست سن پترزبورگ از دیگر برنامه های کاری مقام های جمهوری اسلامی در این اجلاس است.
در نشست اصلی، اجلاس تخصصی و همچنین دهها پانل و کارگروه سن پترزبورگ، بیش 12 هزار نفر از جمله مقام های ارشد کنونی و پیشین کشورها، سازمان های بین المللی و شخصیت های مختلف شرکت خواهند کرد.
بررسی مسائل مهم و چالش های بین المللی از جمله اقتصادی و اجتماعی، اوضاع خاورمیانه، بحران های منطقه ای، آینده جهان و روابط بین کشورها از محورهای این نشست ها است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در آن حضور دارد.
در همایش سال گذشته که با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، حدود 12 هزار نفر از 130 کشور جهان شرکت کردند.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

تبلیغات