بانک مرکزی حامی بانک‌ها، موسسه های اعتباری مجاز و منافع سپرده‌گذاران است
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۸:۱۷:۰۰

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به برخی ادعاهای خلاف واقع اعلام داشت: ‎‎بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حامی بانک ها و موسسه های اعتباری مجاز و حافظ منافع سپرده‌گذاران است.

تهران- ایرنا- رییس کل بانک مرکزی در پاسخ به برخی ادعاهای خلاف واقع اعلام داشت: ‎‎بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حامی بانک ها و موسسه های اعتباری مجاز و حافظ منافع سپرده‌گذاران است.

به گزارش روز جمعه ایرنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، «ولی‌الله سیف» درباره ادعاهای خلاف واقع در برخی رسانه‌ها توضیحاتی ارایه کرد که در آن آمده است،
‎بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران حامی بانک ها و موسسه های اعتباری مجاز و حافظ منافع سپرده‌گذاران است.
‎موضوع ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی از مسایلی است که همواره محل ابهام برای هموطنان گرامی بوده و مدام این پرسش مطرح می‌شود که چرا بانک مرکزی به کار غیرمجازها در بازار پول پایان نمی‌دهد؟
‎سیف افزوده است: طی سال‌های گذشته همواره بانک مرکزی در این مسیر تلاش کرده و بیش از 100 تعاونی غیرمجاز را ساماندهی و صدها تعاونی و صندوق غیر مجاز را تعطیل کرده است. برخی محدودیت ها از جمله محدودیت‌های قانونی موجب شد فرآیند ساماندهی به طول بیانجامد.
‎اواخر سال 1383 قانون تنظیم بازار غیرمتشکل پولی به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. این قانون بر ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی با محوریت بانک مرکزی تاکید کرد. در اواخر سال ٩٥ تصویب قوانینی از جمله «قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور» و «قانون برنامه پنجساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران» اختیارات قابل توجهی به بانک مرکزی داد و با این اختیارات، بانک مرکزی می تواند با اقتدار بیشتر، از فعالیت غیرمجازها و ایجاد موسسه های غیرمجاز جدید جلوگیری کند.
‎به گفته وی، با اتکا به این پشتوانه قانونی، بانک مرکزی با هدف سلامت مالی و پایداری هرچه بیشتر شبکه بانکی کشور، بهبود روش‌های بانکداری، نظارت دقیق‌تر بازار پول و در نهایت صیانت از سپرده‌های هموطنان، موضوع را با جدیت پیگیری کرده و خواهد کرد.
‎همچنین اکنون همکاری و همراهی مناسبی از سوی قوه قضاییه، نیروی انتظامی و سایر نهادهای مسوول با بانک مرکزی در این زمینه وجود دارد .
‎سیف می افزاید : بانک مرکزی همواره خود را نماینده سپرده‌گذاران می‌داند و برای احقاق حقوق قانونی آنها، حداکثر تلاش خود را اعمال می کند. بنابراین هموطنان می توانند بدون نگرانی در مورد سپرده های خود با بانک های دولتی، غیر دولتی و خصوصی و همچنین مؤسسه های اعتباری مجاز همکاری داشته باشند.
‎وی در زمینه اتفاق های اخیر که به موضوع تعاونی های غیرمجاز از جمله تعاونی اعتبار غیرمجاز و منحله «فرشتگان» مربوط می شود، افزوده است ، بانک مرکزی با هدف حفظ منافع سپرده‌گذاران، با همراهی قوه قضاییه تمهیداتی اندیشیده که از آن جمله، شناسایی و ارزیابی دارایی های این تعاونی و اختصاص خط اعتباری به موسسه اعتباری کاسپین به اندازه دارایی‌های شناسایی شده است تا امکان تعیین تکلیف و یا پرداخت سپرده‌های مردم فراهم شود و آنان منتظر وصول تسهیلات یا فروش دارایی‌ها نشوند.
سیف می افزاید : حین و بعد از انتقال دارایی‌های تعاونی اعتبار منحله فرشتگان به مؤسسه اعتباری کاسپین، از سپرده‌گذاران برای مراجعه به شعب و تعیین تکلیف سپرده هایشان دعوت به عمل آمد.
‎رییس کل بانک مرکزی ادامه داد: بانک مرکزی بطور مستمر و با حداکثر سرعت فرآیند ساماندهی و تعیین تکلیف سپرده‌گذاران را به پیش می‌برد و انتظار می رود در چند ماه آینده مسایل مربوط به این تعاونی با همراهی سپرده گذاران بطور کامل، حل و فصل شود.
‎وی افزوده است، پس از اتمام شناسایی و ارزیابی دارایی‌های تعاونی اعتبار غیرمجاز و منحله فرشتگان، در صورت وجود کسری برای پرداخت سپرده سپرده‌گذاران، تامین هر میزان کسری برعهده مؤسسان و مدیران است و باید آن را از محل دارایی‌های شخصی تامین کنند و هرگونه دارایی و اموالی را که به نفع خود از تعاونی برداشت کرده باشند، عودت دهند تا سپرده‌گذاران به حقوق خود دست یابند.
‎سیف خاطرنشان ساخته است، ساماندهی مؤسسه های غیرمجاز، ارتباطی با بانک‌ها و مؤسسه های اعتباری مجاز که اسامی آنها در وب‌سایت بانک مرکزی وجود دارد، نخواهد داشت و فعالیت شبکه بانکی مجاز کشور با انضباط و سلامت ادامه دارد.
وی خطاب به هموطنان توصیه و تاکید کرد که فقط به بانک‌ها و مؤسسه های مجاز مراجعه کنند و اطمینان داشته باشند که آنها تحت پوشش و نظارت بانک‌مرکزی، از سلامت و استحکام مناسبی برخوردار بوده و علاوه بر آن بر اساس ضوابط، تحت پوشش صندوق ضمانت سپرده ها قرار دارند.
رییس کل بانک مرکزی ‎در پایان از مردم و مسوولان دعوت کرد تا با صبر و شکیبایی، این بانک را در مسیر ساماندهی مؤسسه ها اعتباری و احقاق حقوق قانونی سپرده‌گذاران یاری کنند تا در سال 1396 به فعالیت های مخرب مؤسسه های غیر مجاز در بازار پولی کشور پایان داده شود.
به گزارش ایرنا، پیشتر «فرشاد حیدری» معاون نظارتی بانک مرکزی در اظهار نظری اعلام کرده بود، سال 1396 سال ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی است، زیرا با مجوز قوانینی که اختیارات قابل توجهی به بانک مرکزی داده، می توان از فعالیت غیرمجازها و ایجاد اینگونه موسسه ها جلوگیری کرد.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام** 3065 ** 1559 ** تنظیم کننده: محمد ملک دار ** انتشار: حسین عضدی فسا

انتهای پیام /*

تبلیغات