جدیدترین افشاگری ویکی لیکس
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۱۶:۳۴
وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس روز جمعه مجموعه جدیدی از اسناد طبقه‌بندی‌شده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را منتشر کرد که جزئیات جدیدی درباره ابزارهای جاسوسی این سازمان آشکار می‌کند.
وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس روز جمعه مجموعه جدیدی از اسناد طبقه‌بندی‌شده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) را منتشر کرد که جزئیات جدیدی درباره ابزارهای جاسوسی این سازمان آشکار می‌کند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری دانشجو، وب‌سایت افشاگر ویکی‌لیکس روز جمعه مجموعه دیگری از اسناد طبقه‌بندی‌شده سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا)، موسوم به Vault 7 را منتشر کرد.

ویکی‌لیکس هر هفته جمعه بخشی از این اسناد که به شرح جزئیاتی درباره ابزارهای مورد استفاده «سیا» برای جاسوسی می‌پردازند را منتشر می‌کند. مجموعه تازه انتشار یافته دهمین سری از مواردی است که ویکی‌لیکس منتشر می‌کند. 

در بیانیه‌ای که این وب‌سایت افشاگر منتشر کرده آمده است: «امروز، ویکی‌لیکس اسنادی را از  یک پروژه فراگیر سیا منتشر می‌کند - قطعه‌ای کاشته شده در دستگاه‌های ویندوز مایکروسافت که می‌تواند فایل‌ها (برنامه‌ها) را با کاربران راه دور به اشتراک بگذارد.»

بیانیه ویکی‌لیکس به علاوه اضافه می‌کند در صورتی که یک رایانه هدف گرفته شده اقدام به دانلود اطلاعات در درون یک شبکه محلی از رایانه آلوده بکند، این ابزار جایگزین نسخه‌های تروجان فایل‌های کامپیوتری می‌شود. 

ویکی‌لیکس انتشار اسناد Vault 7 را از 7 مارس آغاز کرده است. اسناد قبلاً منتشر شده جزئیاتی را درباره روش‌های نفوذ در انواع گوشی‌های هوشمند مبتنی بر انواع سیستم‌عامل‌ها نظیر اندروید، ویندوز، لینوکس، iOS و استفاده از آنها برای  شنود اطلاعات را آشکار می‌کند. 

یکی از جالب‌ترین حقایق فاش شده در مورد روش‌های جاسوسی سیا، برنامه‌ای موسوم به Weeping Angel است که امکان جاسوسی از طریق شنود اصوات حول تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ را فراهم می‌کند. این امکان آژانس‌های اطلاعاتی را قادر می‌کند تا از طریق نصب نرم‌افزار‌های مخصوص، قابلیت شنود را به تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ منتقل کند. امکان جاسوسی از طریق تلویزیون‌های هوشمند حتی زمانی که تلویزیون خاموش باشد نیز ممکن است.

تبلیغات