حمایت 'برنی ساندرز' از جرمی کوربین رهبر حزب کارگر در آستانه انتخابات انگلیس
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۴۰:۰۰

لندن - ایرنا - 'برنی ساندرز' سناتور چپ‌گرای آمریکایی و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در سخنانی در انگلیس، با اشاره به نزدیک بودن دیدگاه ها و نقطه نظراتش با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، از او در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور حمایت کرد.

لندن - ایرنا - 'برنی ساندرز' سناتور چپ‌گرای آمریکایی و نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در سخنانی در انگلیس، با اشاره به نزدیک بودن دیدگاه ها و نقطه نظراتش با جرمی کوربین رهبر حزب کارگر، از او در آستانه انتخابات پارلمانی این کشور حمایت کرد.

به گزارش ایرنا، 'برنی ساندرز ' که برای حضور در فسیتوال هنری برایتون، به انگلیس سفرکرده است در اظهاراتی در این فستیوال که روز پنجشنبه در روزنامه‌های انگلیس منتشر شد، عنوان کرد که جرمی کوربین رهبر چپ‌گرای حزب کارگر او را ' بشدت تحت تاثیر' قرار داده است.
این سناتور آمریکایی ، در جریان نشستی در این فستیوال در پاسخ به سوالی در مورد برداشتش از رهبر حزب کارگر، گفت که 'شباهت‌های واقعی ' بین خودش و جرمی کوربین درخصوص تلاش برای ایجاد آینده بهتر برای کشورشان وجود دارد.
وی افزود: 'من از اقدامات کوربین نه فقط در حال حاضر بلکه آنچه ما در طی سال های گذشته انجام داده ایم، آگاه هستم .'
ساندرز اضافه کرد: 'آنچه من را تحت تاثیر قرار داده است، وجود شباهت‌های واقعی بین ما هست، آنچه او انجام داده و من انجام داده ام. او در حال مردمی کردن حزب کارگر است اگرچه با مخالفت‌های زیادی از سوی کسانی که خواهان وضعیت موجود این حزب هستند، مواجه بوده است. و این دقیقا همان تلاش من برای حزب دمکرات آمریکا بود.
وی افزود:' من همچنین از تمایل او برای گفت وگو درمورد مسایل طبقاتی تحت تاثیر قرارگرفته‌ام. شمار زیادی از مردم آمریکا مواجه با سطوح عجیب‌وغریب نابرابری در درآمدها و ثروت هستند. و این دقیقا همان چیزی است که در انگلیس وجود دارد. من باور دارم که ما هرگز قادر به انجام هیچ تغییری نیستیم مگر اینکه مساله نابرابری در درآمد و ثروت را در مد نظر قرار داده و اقتصادی که برای همه مردم کار کند، ایجاد کنیم.'
این سناتورمستقل آمریکایی از ایالت ورمونت در کنگره، همچنین با برشمردن مشکلات اقتصادی و اجتماعی آمریکا وجهان گفت که از جمله وظایف سیاستمداران مبارزه با 'الیگارشی' و برپایی اقتصادی است که 'بتوانند نیازهای طبقات متوسط و کارگر را پاسخگو باشد'.
وی افزود: 'ما در آمریکا و نیز در اروپا، نیازی به سیاست های ریاضتی نداریم، ما به‌اندازه کافی داشته‌ایم . ما نیازمند سرمایه‌گذاری برای ایجاد فرصت‌های شغلی برای مردم هستیم.'
این سناتور آمریکایی اضافه کرد: درصورتی که در کنار یکدیگر بایستیم و برنامه‌های انسانی و مترقیانه پیش ببریم می‌توانیم جهان را تغییر دهیم و این بایستی هدف و ماموریت ما باشد .'
ساندرز همچنین با بیان اینکه نیازی نیست به مردم انگلیس گفته شود که چگونه بایستی رای دهند، اضافه کرد: من فکر می‌کنم جرمی کوربین نیازی به توصیه من ندارد و به‌خوبی کارش را انجام می‌دهد و همچنین فکر می‌کنم نیازی نیست که به مردم انگلیس توصیه کنم به چه کسی رای دهند. فکر می‌کنم آنها مسایل را درک می کنند.'
وی در همین حال افزود: 'اجازه بدهید این را بگویم که من بسیار تحت تاثیر اقدامات کوربین و کارزار انتخاباتی‌اش قرار گرفته‌ام و بهترین آرزوها برای او دارم.'
جرمی کوربین و ساندرز 75 ساله از جمله سیاستمدارانی شمرده می‌شوند که برای مدت های طولانی از جریانات عمده سیاسی در انگلیس و آمریکا دور نگه‌ داشته شده بودند.
اما ساندرز به‌رغم شکستش در جریان انتخابات درون حزبی برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از هیلاری کلینتون، با طرح دیدگاه‌های عدالت‌خواهانه اقتصادی و اجتماعی توانست یک جریان قوی سیاسی را در این کشور ایجاد کند.
در حال حاضر 'لاری ساندرز' برادر ساندرز، از نامزدهای حزب سبز انگلیس بوده و سخنگوی بهداشت این حزب است.
کوربین 68 ساله نیز که پس از کناره‌گیری 'اد میلیبند' از رهبری حزب کارگر پس از شکست در انتخابات پارلمانی 2015 میلادی، به رهبری این حزب برگزیده شد، به‌رغم تمامی حملات و فشارهای درون و برون حزبی، و برخلاف تمامی انتقادات علیه او، تاکنون توانسته است یک کارزار قوی انتخاباتی در انتخابات پارلمانی هشتم ژوئن (18 خرداد) سازماندهی و هدایت کند.
در حال حاضر حزب کارگر براساس آخرین نظرسنجی‌های صورت گرفته توانسته است فاصله‌اش را با حزب محافظه کار به حداقل ممکن برساند که موفقیت بزرگی برای کوربین شمرده می‌شود.
به گفته تحلیل گران، نوع کارزار انتخاباتی حزب کارگر به ویژه وعده هایش درخصوص ملی کردن بخش های انرژی، خطوط راه آهن و پست و تاکید بر افزایش فرصت های شغلی و ساخت مسکن برای طبقات کم درآمد و بهبود وضعیت آموزشی، بهداشتی و مراقبت از سالمندان، در کنار شخصیت مردمی 'جرمی کوربین' و سخنرانی های تبلیغاتی اش، سبب شده است که میزان حمایت از این حزب روند افزایشی داشته باشد.
مجلس عوام در 30 فروردین‌ماه گذشته، با 522 رأی موافق در برابر 13 رأی مخالف، موافقتش را با پیشنهاد غیرمنتظره 'ترزا می' نخست‌وزیر و رهبر حزب محافظه‌کار انگلیس برای برگزاری انتخابات زودرس پارلمانی در هشتم ژوئن آینده اعلام کرد.
اروپام**5**1552/انتشاردهنده: قاسم شریعتی

انتهای پیام /*

تبلیغات