خاتمی: امام مردم را قبول داشتند و هیچ گاه رای آنها را تشریفاتی نمی دیدند
۱۱ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۲۱:۲۱:۲۳
-
-

امام جمعه موقت تهران گفت: امام راحل، مردم را قبول داشتند و هیچ گاه رای آنها را تشریفاتی نمی دیدند بلکه آن را در سرنوشت کشور تعیین کننده می دانستند؛ بنابراین نمی توانیم در اصول مکتب امام (ره) مردم را نادیده بگیریم.

صدای ایران - احمد خاتمی در مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) در جمع کارکنان ستاد نیروی انتظامی، با اشاره به اینکه شخصیت های برجسته، دو نوع هستند، اظهار کرد: یک گروه شخصیت هایی که در ابعاد علمی، عملی، سیاسی و نظایر آن برجسته اند و شایسته تجلیل و تکریم هستند و گروه دوم شخصیت هایی که نماد آمال و آرزوهای یک ملت به شمار می آیند؛ چنین افرادی در تاریخ بسیار کم هستند و در عرصه های دینی، سیاسی و نظایر آن معدود چهره هایی در این زمینه قرار می گیرند و امام خمینی (ره) یکی از آن معدود شخصیت ها است.

وی به فرمایش امام (ره) هنگام پذیرش قطعنامه که فرمودند 'اگر آبرویی داشتم با خدا معامله کردم و قطعنامه را پذیرفتم'، اشاره کرد و گفت: بعد از این جمله، برخی از شخصیت های برجسته کشور می گفتند که 'امام، افت کرد' در حالی که تعبیر نادرستی بود بلکه امام در اوج عظمت بود، عظمت امام علی (ع) تنها مختص به جنگ بدر، احد و حنین نبود و نرمش قهرمانانه ایشان برای دین کمتر از این جنگ ها نیست.

امام جمعه موقت تهران به استقبال 9 میلیونی مردم هنگام ورود امام به کشور در 12 بهمن 1357 و نیز بدرقه و وداع باشکوه ملت در مراسم ارتحال ایشان اشاره کرد و افزود: امام از حالت شخصیت برتر بالاتر رفته و به مظهر آمال یک ملت تبدیل شده بود و با گذشت 28 سال، مراسم های ایشان با حضور پرشور عاشقان برگزار می شود.

خاتمی تصریح کرد: امام خمینی (ره) یک فرد نبود بلکه یک مکتب بود بنابراین برای ماندگاری انقلاب باید اصول این مکتب را بشناسیم و بر آن پافشاری داشته باشیم؛ تحریف این اصول به معنای تحریف امام (ره) است و این به معنای آن است که آن امام، چراغ دلدادگان دین در جهان نخواهد بود.

وی به 6 اصل از اصول مکتب امام که همانا تبیین مکتب اسلام است، اشاره کرد و گفت: 'محور بودن مکتب اسلام'، اولین اصل امام خمینی (ره) بود که از آغاز انقلاب تا پایان عمر شریفشان بر آن تاکید داشتند می توان به جمله معروف ایشان که 'تمام مقصد ما، مکتب ما است' اشاره کرد.

امام جمعه موقت تهران ادامه داد: هدف از انقلاب این بود تا اسلام از انزوا بیرون بیاید و فقه اسلامی از گوشه حجره ها خارج و در متن زندگی جاری شود؛ این دقیقاً روح انقلاب است که اگر آن را از ما بگیرند، انقلاب از بین می رود.

آیت الله خاتمی با بیان اینکه آنچه که جمهوری اسلامی ایران را در دنیا پرآوازه کرده، 'ثروت' یا ' عده و عده نظامی' نیست، گفت: هیچگاه ادعا نکرده ایم پولدارترین کشور هستیم یا 'عده و عده نظامی' ما از دنیا بیشتر است در حالی که این امر تنها برای استقلال کشورمان کافی است.

به گزارش ایرنا، وی تصریح کرد: آنچه که جمهوری اسلامی ایران را در جهان پرآوازه کرد، دین اسلام و مردم سالاری اسلامی است و این مقوله ای است که کشورهای دنیا آن را ندارند بنابراین باید بر این اصل پافشاری کنیم.

امام جمعه موقت تهران به سند 2030 اشاره کرد و گفت: هنگامی که رهبر معظم انقلاب، اصل این سند نادرست را زیرسوال می برند باید تابع فرمایشات ایشان بوده و آن را اجرا نکنیم؛ رهبر معظم انقلاب، دقیق ترین فرد در عرصه موضع گیری علنی به شمار می آیند.

خاتمی ادامه داد: سند 2030، سندی است که از طریق آن، فرهنگ غرب به فرهنگ آموزش و پرورش کشورمان نفوذ پیدا می کند و این به معنای آن است، دزدی را که 38 سال قبل از کشور بیرون کرده ایم از طریق این سند به راحتی اجازه ورود پیدا کند در حالی که سند تحول بنیادین آموزش و پرورش که به امضای مقام معظم رهبری رسیده است، در اجرای آن مانده ایم.

وی با اشاره به اینکه دغدغه رهبر معظم انقلاب، اسلام است، گفت: امام خمینی (ره)، مکتب محور بود، اگر قرار بود سندهای آلوده غرب را بپذیریم، علت قیام مان برای انقلاب چه بود؟

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه انقلاب ما با دین محوری سرجای خود محکم می ایستد، گفت: پایبندی به مکتب امام (ره) به معنای پایبندی به مکتب حیات بخش اسلام است.

خاتمی، 'ولایت فقیه' را دومین اصل امام (ره) عنوان و به جمله معروف ایشان که 'پشتیبان ولایت فقیه باشید تا کشور آسیب نبیند'، اشاره کرد و گفت: تنها فقیهی که 10 سال تمام، معمار ولایت فقیه است، امام راحل عظیم الشان بود؛ فردی، نمی تواند امام را بشناسد یا زندگی وی را مطالعه کرده اما این اصل را نادیده بگیرد.

وی در مورد تاکیدات معمار کبیر انقلاب بر پشتیبانی از ولایت فقیه اظهار کرد: این عزیز بزرگوار، دم از ولایت مداری می زند نه ولایت شعاری؛ پشتیبانی از ولایت فقیه در حقیقت پشتیبانی عملی از ولایت است.

خاتمی، صراط مستقیم را همانا راه ولایت عنوان کرد و گفت: افتخار نیروهای نظامی و انتظامی این است که فرماندهی کل قوا، مقام معظم رهبری است.

خطیب موقت جمعه تهران، اصل حمایت از مردم را سومین اصل مورد قبول امام (ره) عنوان و تصریح کرد: ایشان به 'مردم سالاری دینی' یا به تعبیر مقام معظم رهبری 'مردم سالاری اسلامی'، عنایت ویژه ای داشتند؛ امام راحل، مردم را قبول داشتند و هیچ گاه رای آنها را تشریفاتی نمی دیدند بلکه آن را در سرنوشت کشور تعیین کننده می دانستند بنابراین نمی توانیم در اصول مکتب امام (ره) مردم را نادیده بگیریم.

وی توضیح داد: در مسیر خدمت به مردم، هرگامی که برداشته می شود، مورد حمایت قرار می گیرد و نقدهای سازنده در راستای پیشرفت کشور است که این همانا مردم سالاری دینی و خط امام است.

خاتمی از 'فرهنگ استکبارستیزی' به عنوان چهارمین اصل مورد تائید امام (ره) نام برد و گفت: این اصل، ریشه در قرآن دارد و امام (ره) تا آخر عمر پای این اصل ایستادند، آیا می توان مکتب امام راحل را دید، اما روحیه استکبار ستیزی را ندید.

امام جمعه موقت تهران، ' ساده زیستی و مقابله با اشراف ستیزی ' و ' اصل مقاومت در مسیر حق' را از دیگر اصول مورد قبول امام راحل عنوان کرد.

مراسم بیست و هشتمین سالگرد ارتحال امام (ره) امروز یازدهم خرداد ماه با حضور فرماندهان، معاونان ارشد و کارکنان نیروی انتظامی در ستاد ناجا برگزار شد.

تبلیغات