سمپاشی 200 هکتار از جنگل های منطقه بادرود برای نابودی ملخ های کوهان دار
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۲:۴۰:۰۰

نطنز، کاشان - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری نطنز گفت: عملیات سمپاشی 200 هکتار از جنگل های محدوده امامزاده آقا علی عباس (ع) در شهر بادرود برای از بین بردن ملخ های کوهان دار آغاز شد.

نطنز، کاشان - ایرنا - رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیز داری نطنز گفت: عملیات سمپاشی 200 هکتار از جنگل های محدوده امامزاده آقا علی عباس (ع) در شهر بادرود برای از بین بردن ملخ های کوهان دار آغاز شد.

به گزارش ایرنا، سعید زمانی روز جمعه در گفت وگو با خبرنگاران، اظهار کرد: ملخ کوهان دار از جمله آفت های منطقه های گرمسیری است که در سن های یک تا پنج سال وجود دارند و سن پنجم آن در حال پروازی است.
وی افزود: این نوع آفت از درختان تاغ و اشنیان تغذیه می کند و جزو آفت درختان سبز منطقه محسوب شده و به صورت کانونی هجوم می آورند.
وی با بیان این که ملخ کوهان دار سبزینه هر درختی را نابود می کنند، خاطرنشان کرد: زمان پیدایش این ملخ ها از اوایل اسفند تا پایان آن است که به صورت پور سن یک دیده می شوند و زمان تخم ریزی آن ها نیز از نیمه خرداد تا اواخر ماه تیر است.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری نطنز تصریح کرد: تخم ریزی این آفت به صورت کپسول در عمق پنج الی 10 سانتیمتری ماسه های بادی است و در منطقه تاغزارهای بخش امامزاده ( بادرود) در هر کپسول بیش از 30 پوره ملخ وجود دارد.
وی با بیان اینکه این ملخ در هر سنی قادر به پوست ریزی است و در نهایت به سن پروازی می رسد، گفت: این آفت از شهرستان اردستان وارد شده و عملیلت مبارزه با آن ها 10 تا 15 روز طول می کشد.
زمانی یادآور شد: هم اکنون در بخش امامزاده (بادرود) حدود 200 هکتار از جنگلها با هجوم این ملخ به شکل کانونی و به تعداد میلیونی روبرو شده است و از آن جا که بهترین زمان مبارزه با این آفت این فصل از سال است، مبارزه با آن ها شروع شده است.
به گفته وی، مبارزه به دو روش شکل شعله افکن و شیمیایی و با استفاده از سم پاشی با تراکتور انجام می شود.
بخش امامزاده به مرکزیت بادرود با بیش از 25 هزار نفر جمعیت در 30 کیلومتری نطنز و 155 کیلومتری شمال استان اصفهان قرار دارد.
وسعت زمین های ملی شهرستان نطنز حدود 300 هزار هکتار است که 250 هزار هکتار آن مرتع و بقیه بیابان است.
7408/7430 * خبرنگار: رحمت الله کاملی بادی * انتشار: محمد جهانگیریان

* آگاهی از آخرین اخبار شهرستان های شمال استان اصفهان در کانال تلگرام ایرنا کاشان:
* لینک های جستجو کانال: irnakashan / https://telegram.me/irnakashan@
*ایمیل: kashan@irna.ir

انتهای پیام /*

تبلیغات