هیچ موردی از تب کریمه کنگو در منطقه سیستان مشاهده نشده است
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۲۲:۴۱
-
-

حامد گنجعلی در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهارداشت: منطقه سیستان عاری از هرگونه بیماری است و تاکنون هیچ گونه گزارشی از وجود تب بیماری کریمه کنگو در آن مشاهده نشده است.

وی با اشاره به اینکه احتمال شیوع بیماری تب کنگو با شروع فصل گرما افزایش می یابد، افزود: از شهروندان خواهشمندیم برای جلوگیری از ابتلا به این بیماری گوشتی را تهیه کنند که مهر سازمان دامپزشکی را داشته باشد.

وی گفت: معمولا در شش ماهه اول سال نگرانی از ابتلا به برخی بیماری‌های ویروسی از راه آب و غذا افزایش می‌یابد که یکی از این بیماری‌های ویروسی، تب کریمه کنگو است که توسط کنه میان دام‌ها منتشر می‌شود.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زابل خاطر نشان کرد: این بیماری در انسان درصورت ذبح دام، دستکاری و گزش کنه یا تماس با دامی که ویروس در بدن آن وجود دارد منتقل می‌شود.

وی گفت: تب کریمه کنگو یکی از مهم‌ترین بیماری‌های ویروسی است که از حیوان به انسان منتقل می‌شود و معمولا فرد مبتلا به آن تا ۳۰ درصد موارد احتمالا جان خود را از دست می‌دهد.

وی با بیان اینکه یکی از راه‌های انتقال این بیماری از طریق گزش کنه‌ است، افزود: شهروندان عزیز با رعایت مسائل بهداشتی می توانند از رشد و نمو این بیماری جلوگیری کنند.

گنجعلی ادامه داد: از همین رو برای پیشگیری از این بیماری در بحث آموزش دامداران و عشایر ۳۵ کلاس آموزشی - ترویجی در سطح شهرستان زابل برگزار شده است.

وی گفت: همچنین باهمکاری اداره آموزش وپرورش شهرستان زابل بروشورها وکاتالوگ هایی با مضامین بیماری های مختلف در سطح دبیرستان های این شهرستان توزیع شده است.

وی خاطرنشان کرد: شعار امسال سازمان دامپزشکی سیستان و بلوچستان آموزش همگانی وترویج است زیرا تنها با افزایش سطح آگاهی مردم می توان اقدامات پیشگیرانه را انجام داد.

رئیس اداره دامپزشکی شهرستان زابل با اشاره به رسانه هابیشترین کمک را می توانند درجهت آگاهی بخشیدن به مردم داشته باشند، ادامه داد: بی شک بدون حضور، همکاری و مساعدت مردم نمی توان کاری از پیش برد،.

وی تصریح کرد: شماره ۱۵۱۲ سامانه اطلاع رسانی اداره دامپزشکی شهرستان زابل است که شهروندان می توانند نظرات، پیشنهادات، گزارشات و شکایات خود را از طریق این سامانه اطلاع رسانی کنند.

تبلیغات