پوتین: اقدام های آمریکا عراق و سوریه را ویران کرد/ خطر علیه کره شمالی
۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۸:۳۶:۰۰

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست عمومی همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت: اقدام های آمریکا و غرب ویرانی سوریه و عراق را در پی داشت و اکنون نیز شاهدیم علیه کره شمالی با تهدید از قدرت نظامی سوءاستفاده می شود.

مسکو - ایرنا - ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در نشست عمومی همایش بین المللی اقتصادی سن پترزبورگ گفت: اقدام های آمریکا و غرب ویرانی سوریه و عراق را در پی داشت و اکنون نیز شاهدیم علیه کره شمالی با تهدید از قدرت نظامی سوءاستفاده می شود.

به گزارش ایرنا، پوتین روز جمعه در جمع صدها مقام، رئیسان هیات ها و کارشناسان از کشورهای مختلف و همچنین مسئولان بلندپایه سازمان های بین المللی تاکید کرد: کشورهای یمن و افغانستان بر اثر رویدادهای سالیان اخیر به شدت آسیب دیده اند.
رئیس جمهوری روسیه همچنین با توجه به حمایت غرب به ویژه آمریکا برای براندازی دولت اوکراین در سال 2014، گفت که واشنگتن از کودتای ضدحکومتی در این کشور حمایت کرد.
رئیس جمهوری روسیه همچنین امروز در یک نشست اقتصادی در حاشیه همایش سن پترزبورگ در باره تیرگی روابط این کشور و آمریکا گفت: همکاری های مسکو و واشنگتن در پائین ترین نقطه از زمان جنگ سرد قرار دارد و در چند سال اخیر پایه های همکاری ها که در دهه های گذشته شکل گرفته بود، تخریب شد.
دولت دوم اوباما از سال 2014 تحریم ها و سیاست های اقتصادی ضدروسی را همراه اتحادیه اروپا و هفت کشور صنعتی پیش گرفت و دامنه آن را نیز گسترش داد که اکنون نیز بر خلاف انتظارها، این روند در دولت ترامپ هم ادامه دارد.
اتحادیه اروپا نیز تحریم های مشابهی را علیه روسیه وضع کرده که سبب واکنش متقابل این کشور شده و با توجه به تداوم این شرایط و نبود افق حل این مشکلات، سطح همکاری ها بین مسکو و غرب و اعتماد متقابل به پائین ترین و بدترین شرایط از سال 1991 یعنی فروپاشی شوروی تاکنون رسیده است
در بخش نظامی نیز نیروهای آمریکا به صورت مستقل یا در قالب نظامیان ناتو در شرق اروپا از جمله لهستان و رومانی و لیتوانی نزدیک روسیه و هم مرز این کشور یعنی در لتونی و استونی، گرجستان و مولداوی پنج جمهوری سابق شوروی حضوری دائمی یا موقت دارند که بارها سبب اعلام هشدارهای مسکو شده است، ولی این روند همچنان گسترش می یابد.
نشست بین المللی سه روزه سن پترزبورگ با حضور محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، مسعود زمانی نیا معاون امور بین الملل و بازرگانی وزارت نفت، محمد خدادی مدیرعامل ایرنا و مهدی سنایی سفیر جمهوری اسلامی ایران عصر پنجشنبه گشایش یافت.
دیدار و مذاکره با مقام ها و رئیسان هیات های کشورهای مختلف و طرح دیدگاههای جمهوری اسلامی در باره محورهای مطرح در نشست سن پترزبورگ از دیگر برنامه های کاری مقام های جمهوری اسلامی در این اجلاس است.
در نشست اصلی، اجلاس تخصصی و همچنین دهها پانل و کارگروه سن پترزبورگ، بیش 12 هزار نفر از جمله مقام های ارشد کنونی و پیشین کشورها، سازمان های بین المللی و شخصیت های مختلف شرکت خواهند کرد.
بررسی مسائل مهم و چالش های بین المللی از جمله اقتصادی و اجتماعی، اوضاع خاورمیانه، بحران های منطقه ای، آینده جهان و روابط بین کشورها از محورهای این نشست ها است که ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز در آن حضور دارد.
در همایش سال گذشته که با حضور هیات جمهوری اسلامی ایران برگزار شد، حدود 12 هزار نفر از 130 کشور جهان شرکت کردند.
اروپام 1516 ** انتشار دهنده: هادی مولوی نیا

انتهای پیام /*

تبلیغات